"Creierele noastre au fost construite de selecția naturală pentru a evalua probabilitatea și riscul, la fel cum ochii noștri au fost construiți pentru a evalua lungimile de undă electromagnetice. Sîntem echipați pentru a efectua calcule mentale privind riscul și șansele în domeniul de improbabilități relevant pentru viața umană. Asta înseamnă, de pildă, riscul de a fi împuns de un taur dacă tragi cu arcul în el, de a fi lovit de trăsnet dacă te adăpostești în timpul unei furtuni sub un copac singuratic, de a te îneca la traversarea unui rîu. Aceste riscuri acceptabile corespund vieții noastre de cîteva decenii. Dacă am fi biologic capabili să trăim milioane de ani și am vrea să rezistăm, ar trebui să evaluăm riscurile într-un mod diferit. Ar trebui, de pildă, să nu traversăm strada, fiindcă dacă traversezi strada în fiecare zi timp de o jumătate de milion de ani vei fi fără îndoială călcat de mașină.[...] Dacă ar exista ființe care trăiesc un milion de secole, domeniul riscurilor pe care și le-ar reprezenta s-ar extinde mult spre dreapta pe scara probabilităților. S-ar aștepta să aibă din cînd în cînd o suită perfectă la bridge și nu și-ar da osteneala să scrie acasă pentru a anunța întîmplarea asta. Dar pînă și ei ar păli dacă o statuie de marmură le-ar face cu mîna, fiindcă ar trebui să trăiești chiar și mai mult pentru a vedea un asemenea miracol.“
joi, 14 ianuarie 2010
Citite și citate
"Creierele noastre au fost construite de selecția naturală pentru a evalua probabilitatea și riscul, la fel cum ochii noștri au fost construiți pentru a evalua lungimile de undă electromagnetice. Sîntem echipați pentru a efectua calcule mentale privind riscul și șansele în domeniul de improbabilități relevant pentru viața umană. Asta înseamnă, de pildă, riscul de a fi împuns de un taur dacă tragi cu arcul în el, de a fi lovit de trăsnet dacă te adăpostești în timpul unei furtuni sub un copac singuratic, de a te îneca la traversarea unui rîu. Aceste riscuri acceptabile corespund vieții noastre de cîteva decenii. Dacă am fi biologic capabili să trăim milioane de ani și am vrea să rezistăm, ar trebui să evaluăm riscurile într-un mod diferit. Ar trebui, de pildă, să nu traversăm strada, fiindcă dacă traversezi strada în fiecare zi timp de o jumătate de milion de ani vei fi fără îndoială călcat de mașină.[...] Dacă ar exista ființe care trăiesc un milion de secole, domeniul riscurilor pe care și le-ar reprezenta s-ar extinde mult spre dreapta pe scara probabilităților. S-ar aștepta să aibă din cînd în cînd o suită perfectă la bridge și nu și-ar da osteneala să scrie acasă pentru a anunța întîmplarea asta. Dar pînă și ei ar păli dacă o statuie de marmură le-ar face cu mîna, fiindcă ar trebui să trăiești chiar și mai mult pentru a vedea un asemenea miracol.“
MeSSeD by
MeSSeR
at
18:27
3
comments
Labels: My God... it`s full of stars
luni, 23 noiembrie 2009
Deus ex machina
Dreptul de a crede în cai verzi pe pereți e o chestiune de alegere personală, pînă la un punct. Ți se cere doar ca vocea pe care o auzi în cap să poarte un nume general acceptat, să nu fie a inorogului roz sau a lui Viracocha. Pentru că între cămașa de forță și statutul de „reper moral“ diferența nu e dată decît de numărul celor care simpatizează cu tine....
Cînd sînt la volan devin extrem de precaut în vecinătatea șoferilor cu icoane și cruciulițe atîrnate de parbriz. Ideea că ești sub protecția unei entități pe care tu o crezi omniprezentă și atotștiutoare te face să devii un element foarte periculos pentru siguranța mea în trafic. E ca și cum eu aș conduce cu convingerea că rombul galben din intersecție nu doar îmi acordă formal prioritate, ci mi-o și garantează. Amin.
MeSSeD by
MeSSeR
at
01:00
0
comments
Labels: My God... it`s full of stars
joi, 30 aprilie 2009
miercuri, 15 aprilie 2009
Poza săptămînii: "Fii un bun creștin, fă-mă drob!"
Resting lamb by ~SonNycZ on deviantART
MeSSeD by
MeSSeR
at
21:46
0
comments
sâmbătă, 4 aprilie 2009
Honomastică, mînca-ți-aș
– EZECHIEL!!! HAI LA MASĂ!!!
N-am ce face și dau pe Google... Conform uneia dintre biblii, nefericitul ar putea primi la desert un sul de hîrtie...
MeSSeD by
MeSSeR
at
20:38
2
comments
vineri, 14 noiembrie 2008
J. CHrist supercar
I was driving home early sunday morning through Bakersfield
Listening to gospel music on the colored radio station
And the preacher said, you know you always have the Lord by your side!
And I was so pleased to be informed of this that I ran twenty red lights in his honor.
Thank you Jesus, thank you Lord!
Far Away Eyes
MeSSeD by
MeSSeR
at
23:29
5
comments
Labels: My God... it`s full of stars
duminică, 3 august 2008
Sapă Phoenix, sapă...
Well if they told Bush first, then maybe they found oil.
MeSSeD by
MeSSeR
at
16:46
6
comments
Labels: My God... it`s full of stars
marți, 22 aprilie 2008
Îi dai omului un deget... şi el...
Nu mă luaţi în seamă, delirez. Dar, ca de obicei, nu m-am putut abţine. Nici nu mai ştiu cum am ajuns la imaginea asta, însă „explicaţia“ pare atît de generoasă... cîte interpretări, cîte ramificaţii pornesc de aici...(The Creation of Adam, detail of the ceiling fresco in the Sistine Chapel, Vatican, by Michelangelo, 1508–12)
MeSSeD by
MeSSeR
at
03:43
2
comments
Labels: My God... it`s full of stars
vineri, 11 aprilie 2008
Dezlegare la zei
Între cursul valutar şi meteo, pe newz.ro. Îţi place sau nu, celelalte vedete din perioada politeismului sînt trecute la "alţii". La fel, n-ai opţiuni dacă eşti fan al zeilor romani. Ăia sînt, oricum, pe cealaltă felie post-schismă. O religie cu adevărat capabilă se propagă în istorie şi în sensul invers acelor de ceasornic :)
MeSSeD by
MeSSeR
at
02:23
0
comments
Labels: My God... it`s full of stars








