joi, 14 ianuarie 2010

Citite și citate

Plecînd de la o leapșă a Anei – un citat care disecă logic distanța dintre certitudine și miracol, via posibil și probabil:
"Creierele noastre au fost construite de selecția naturală pentru a evalua probabilitatea și riscul, la fel cum ochii noștri au fost construiți pentru a evalua lungimile de undă electromagnetice. Sîntem echipați pentru a efectua calcule mentale privind riscul și șansele în domeniul de improbabilități relevant pentru viața umană. Asta înseamnă, de pildă, riscul de a fi împuns de un taur dacă tragi cu arcul în el, de a fi lovit de trăsnet dacă te adăpostești în timpul unei furtuni sub un copac singuratic, de a te îneca la traversarea unui rîu. Aceste riscuri acceptabile corespund vieții noastre de cîteva decenii. Dacă am fi biologic capabili să trăim milioane de ani și am vrea să rezistăm, ar trebui să evaluăm riscurile într-un mod diferit. Ar trebui, de pildă, să nu traversăm strada, fiindcă dacă traversezi strada în fiecare zi timp de o jumătate de milion de ani vei fi fără îndoială călcat de mașină.[...] Dacă ar exista ființe care trăiesc un milion de secole, domeniul riscurilor pe care și le-ar reprezenta s-ar extinde mult spre dreapta pe scara probabilităților. S-ar aștepta să aibă din cînd în cînd o suită perfectă la bridge și nu și-ar da osteneala să scrie acasă pentru a anunța întîmplarea asta. Dar pînă și ei ar păli dacă o statuie de marmură le-ar face cu mîna, fiindcă ar trebui să trăiești chiar și mai mult pentru a vedea un asemenea miracol.“
Richard Dawkins - Ceasornicarul orb, Humanitas, 2008

luni, 23 noiembrie 2009

Deus ex machina

Dreptul de a crede în cai verzi pe pereți e o chestiune de alegere personală, pînă la un punct. Ți se cere doar ca vocea pe care o auzi în cap să poarte un nume general acceptat, să nu fie a inorogului roz sau a lui Viracocha. Pentru că între cămașa de forță și statutul de „reper moral“ diferența nu e dată decît de numărul celor care simpatizează cu tine.
...
Cînd sînt la volan devin extrem de precaut în vecinătatea șoferilor cu icoane și cruciulițe atîrnate de parbriz. Ideea că ești sub protecția unei entități pe care tu o crezi omniprezentă și atotștiutoare te face să devii un element foarte periculos pentru siguranța mea în trafic. E ca și cum eu aș conduce cu convingerea că rombul galben din intersecție nu doar îmi acordă formal prioritate, ci mi-o și garantează. Amin.

joi, 30 aprilie 2009

JCH meets GOT. Again.


Kein kommentar, natürlich...

miercuri, 15 aprilie 2009

Poza săptămînii: "Fii un bun creștin, fă-mă drob!"


Resting lamb by ~SonNycZ on deviantART

sâmbătă, 4 aprilie 2009

Honomastică, mînca-ți-aș

În cartierul meu din imediata vecinătate a Chitilei, populat de specii dintre cele mai ciudate, de priviri care parcă vin deja de dincolo, de case „conspirative“ în care se adună periodic indivizi la costum negru de duminică, rucsac în spate și șosete albe, de vînzători la mini-market care n-au voie de la prietenul imaginar să pună mîna pe pachetul de țigări din raft, dar au probabil dezlegare să „și-o aranjeze“ pe stradă... în cartierul meu adventisto-penticostal de ziua joia și doar pe alocuri creștin-ortodox în buna tradiție mainstream, zic, un strigăt subțire și cu o vagă disperare domestică în coarde sfîșie aerul primăvăratic al serii:
– EZECHIEL!!! HAI LA MASĂ!!!

N-am ce face și dau pe Google... Conform uneia dintre biblii, nefericitul ar putea primi la desert un sul de hîrtie...

vineri, 14 noiembrie 2008

J. CHrist supercar

Cam care erau șansele ca un suflet păcătos ca al meu, refractar la orice adiere sfîntă, să primească („la rînd“) plăcuțe de înmatriculare JCH?

I was driving home early sunday morning through Bakersfield
Listening to gospel music on the colored radio station

And the preacher said, you know you always have the
Lord by your side!
And I was so pleased to be informed of this that I ran
twenty red lights in his honor.
Thank you Jesus, thank you Lord!




Far Away Eyes

duminică, 3 august 2008

Sapă Phoenix, sapă...


Vuiește Internetul la vestea că Bush ar fi fost informat cu oarecare discreție în legătură cu o posibilă descoperire a sondei Phoenix, descoperire mai năucitoare – zice-se – decît apa găsită acum cîteva zile. Opinia generală a comentatorilor e că, dacă într-adevăr e ceva important, procedura standard de difuzare a informației va fi una de maximum containment. Ca fan nedisimulat al teoriei conspirației, nu pot decît să fiu de acord. În același timp însă, plauzibilă mi se pare și varianta genială oferită de un sceptic:
Well if they told Bush first, then maybe they found oil.
Photo: NASA/JPL-Caltech/University Arizona/Texas A&M University via astroengine.com

marți, 22 aprilie 2008

Îi dai omului un deget... şi el...

Nu mă luaţi în seamă, delirez. Dar, ca de obicei, nu m-am putut abţine. Nici nu mai ştiu cum am ajuns la imaginea asta, însă „explicaţia“ pare atît de generoasă... cîte interpretări, cîte ramificaţii pornesc de aici...

(The Creation of Adam, detail of the ceiling fresco in the Sistine Chapel, Vatican, by Michelangelo, 1508–12)

vineri, 11 aprilie 2008

Dezlegare la zei

Între cursul valutar şi meteo, pe newz.ro. Îţi place sau nu, celelalte vedete din perioada politeismului sînt trecute la "alţii". La fel, n-ai opţiuni dacă eşti fan al zeilor romani. Ăia sînt, oricum, pe cealaltă felie post-schismă. O religie cu adevărat capabilă se propagă în istorie şi în sensul invers acelor de ceasornic :)