marți, 8 iunie 2010

Babel On-Line

1. Mail de la unii cu care m-am încurcat într-o achiziție electronică și care se dovedesc a fi cam tîmpiței:

„Su pedido está pendiente ya que el pais no existe y no puede salir el paquete, llevamos varios meses intentando poder localizarle, por favor pongase en contacto con nosotros lo antes posible.“

2. Răspunsul meu, via Google translate, că am făcut spaniolă doar dos a
ños de escuela:
„Hola,
Mi país existe muy bien y se llama Rumanía. Es entre Bulgaria, Hungría y el Mar Negro. Mi país es miembro de la Unión Europea también. Me dice que mi país no existe suena muy embarazoso. Aquí tienes un mapa y mi dirección, así:
[...]Si usted escribe la dirección como está escrito aquí, el paquete debe llegar sin problemas. Mi número de orden es [...]
Espero que me pondré la camiseta de este verano.
Muchas gracias y perdonen mi español, he usado traductor Google:)“

And now we wait... Și, între timp, pensamos ce frumos ar fi fost totuși que este
país wouldn't exist...

Update – a venit pînă la urmă şi „camiseta“:

marți, 8 iulie 2008

Obsesii, mofturi, damblale...

În afară de The Big One (care încă nu e overdue totuși, puțintică răbdare...), n-am prea multe obsesii. Alea puține pe care le am sînt însă fixe și extrem de acaparatoare.
Deși sînt un jucător de șah mediocru spre mediu, am vrut dintotdeauna să am o tablă și un set de piese adevărate. Arhicunoscuta cutie cu balamale, folosită cu precădere la datul cu zarul, la iarbă verde sau pe plajă, îmi provoacă fiori de greață de multă vreme, chiar dacă apuc să joc „la tablă“ o dată la 5 ani.
Așa că, de la apariția internetului, scormonind după echipamentul ideal, am ajuns un mic specialist. Al căutărilor. În această calitate, pot să afirm cu toată convingerea că tatăl și mama firmelor producătoare de astfel de echipament este Drueke. Americani. N-ai zice...
Tabla nu e doar o simplă tablă, pentru că fiecare pătrat (alb sau negru) e o bucată separată, unită de celelalte printr-un ingenios sistem de încastrare. N-am mai văzut nicăieri așa ceva și amănuntul m-a dat pe spate. It's a must have, mi-am zis, însă n-am reușit decît de curînd să găsesc un site care să facă livrări și în Europa. Cei mai mulți dealeri Drueke se mulțumesc să-și desfacă produsele în homeland.
Trag aer în piept (citește „aloc în avans sume de bani încă ipotetice“) și mă pregătesc să intru în posesia unui accesoriu pe cît de inutil, pe atît de necesar :)

luni, 25 februarie 2008

Am placă de bază şi mă pozez cu ea


Aşa cum mi-am promis (mie însumi, sînt singurele promisiuni pe care le onorez – nu pentru că aş fi un neserios, ci pentru că altora nu prea le fac promisiuni), am început asamblarea noului calculator. Cu placa de bază: MSI K9A2 Platinum V2. Fan MSI. Şi fan AMD, desigur. Puţin peste 5 bulioane, de la Mario Soft, singurii care nu au ridicat din sprîncene şi care nu mi-au sugerat alte variante pe care le aveau în stoc, mai ieftine şi mai bune.
Acum, la începutul lui martie, cînd toţi masculii aleargă ca bezmeticii după mărţişoare şi frezii (he he), urmează carcasa şi sursa. Posibil să fie doar carcasa la tura asta, încă n-am aflat cîţi bani iau din şpăgi. Prima să fie un Antec P182B iar sursa, ceva pe la vreo 650W. Apoi Phenom-ul, dacă se îndură ăia să-i dea drumul pe piaţă şi versiunii de 9700.
Nu-mi fac probleme, după ce voi fi terminat cu calculatorul îmi vor rămîne de rezolvat – ca întotdeauna – celelalte: dinţii din gură (pe scurt, dinţii), termopanele şi încă vreo două-trei scînduri de la Ikea. Dacă nu cumva o să înceapă să ningă şi o să fie nevoie să umblu după bradul de Crăciun...

miercuri, 23 ianuarie 2008

Upgrade


Vine o vreme în viaţa fiecăruia dintre noi cînd uneltele de care ne folosim nu ne mai ajută. Sau nu ne mai plac. Sau pur şi simplu crapă şi trebuie înlocuite. Nu sînt adeptul upgrade-urilor din mers. Bune la început sau proaste spre sfîrşitul scurtei lor vieţi, sistemele pe care le-am tăvălit au fost întotdeauna bine echilibrate. Din păcate, situaţia financiară în care mă aflu nu-mi permite să trec brusc la următorul nivel, iar asta s-ar putea numi tot upgrade din mers. Aşa cum spuneam şi cînd lucram în editură... ce dracu' să fac dacă nu mi-a plăcut cartea, aşa-mi trebuie!?
O poză cu sistemul actual ar fi fost de-a dreptul obscenă. Ilustrez acest post doar cu un vizual a ce va să vină. Componente una şi una, alese pe sprînceană. Poate de aici şi clipitul des atunci cînd însumez valorile.