duminică, 29 iunie 2008

Finally, the L word came out

La început a fost „Cine l-a omorît pe J.R.?“, dar asta e deja preistorie și dintr-o cu totul altă categorie de întrebări ridicate de-a lungul timpului de seriale celebre.
Îți amintești de obsedanta întrebare care însoțea, de la un moment dat, fiecare episod din X-Files? Cînd naiba are de gînd Mulder să-i spună lui Scully că o iubește? Sau invers, ea fiind mai realistă și mai predispusă la „cele pămîntești“...
Ei bine, cam aceeași problemă de comunicare păreau să aibă Adama și Roslin, din BSG (al cărui sezon 4 tocmai a intrat în vacanța de vară). Din fericire, problema s-a rezolvat în chiar ultimul episod. I-a spus. Ea lui. Iar el n-a găsit altceva mai bun să-i răspundă decît „Era și timpul...“. Ceea ce, venind din partea unui amiral de flotă galactică, echivalează cu o replică pe măsura declarației de dragoste.
În compensație, vestea proastă: pe Terra e cam deranj.
Foto: SciFi.com

luni, 9 iunie 2008

BSG la TVR - we have lost...

Nula na nula. Asta vizavi de meci. Dar faptul că nu ne-au bătut nu ne face egalii francezilor, așa cum se strigă deja pe fluxurile de știri. We wish...
Aflu de pe Metropotam că TVR începe, din 15 iunie, difuzarea sezonului I din Battlestar Galactica. Frumos. Mai puțin frumos e „conspectul“ de pe port.ro. Zice așa:
„După ce pierde războiul împotriva roboţilor Ciclon, echipajul supravieţuitor al navetei Battlestar Galactica se îndreaptă spre Pământ. Comandantul navetei este amiralul Adama şi preşedinte Laura Roslin. Dar Ciclonii, care au fost creaţi de oameni se întorc şi ei pe Pământ, pentru a distruge rasa umană! Confruntările galactice sunt fără egal!“
În primul rînd că pe roboți îi cheamă Cylon. Apoi, dincolo de faptul că nu e navetă, Battlestar Galactica și oamenii de pe ea s-au întrebat vreme de aproape un sezon întreg care e rostul și locul lor în spațiu pînă s-au hotărît să caute, orbecăind, Pămîntul. Nicidecum să se îndrepte spre el.
Încheierea apoteotică (confruntări - wow - galactice! - wwwooow) nu face decît să încununeze cretinismul frust al descrierii. Cui nu știe ce înseamnă BSG nu-i recomand să înceapă să afle plecînd de la acest minunat text. Bun.
Acum, față de această mutare a TVR, unii cunoscuți ar spune: we have lost. Suficient de ambiguu ca să fie adevărat în ambele înțelesuri.

joi, 10 aprilie 2008

It has begun

sâmbătă, 22 martie 2008

Battlestar Galactica – pour les connaisseurs...


Sincer să fiu, mă aşteptam ca Tighe (the one-eyed colonel) să spună: „There's a good chance you'll see me SOBER“ :)
Şi dacă zece motive nu sînt suficiente pentru sezonul patru, iată încă unul: pentru că e ultimul.

luni, 17 martie 2008

What the frak took you so long? :)